Gmina Oświęcim

Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Jubileuszowe Dni Gminy Oświęcim przeszły do historii

Efektowny pokaz sztucznych ogni zakończył w niedzielny wieczór 14 czerwca jubileuszowe, 10. Dni Gminy Oświęcim. W drugim dniu imprezy uhonorowano laureatów gminnych konkursów. Pierwszy raz w historii ...


Efektowny pokaz sztucznych ogni zakończył w niedzielny wieczór 14 czerwca jubileuszowe, 10. Dni Gminy Oświęcim. W drugim dniu imprezy uhonorowano laureatów gminnych konkursów. Pierwszy raz w historii wręczono statuetki „Zasłużony dla Gminy Oświęcim”. Magnesem, który przyciągnął tłumy na plac przed Domem Ludowym w Grojcu były występy gwiazd – Haliny Frąckowiak i discopolowej grupy Mig.

W niedzielę impreza w Grojcu ruszyła już o godz. 14. Najpierw wysłuchaliśmy koncertu z udziałem laureatów konkursu muzycznego „Nutka 2015”, która poprowadziła instruktor Małgorzata Curzydło z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.

Następnie wszystkich przybyłych powitał Mariusz Kaszuba, który prowadził dalszą część imprezy. Po wręczeniu nagród laureatom wspomnianego konkursu muzycznego przez wójta Alberta Bartosza, jego zastępcę Mirosława Smolarka i dyrektor OKSiR-u Jadwigę Szczerbowską, na scenę wkroczyła orkiestra dęta OKSiR-u pod batutą Przemysława Drabczyka. Choć powstała dopiero kilka miesięcy temu, zdążyła już wywalczyć drugie miejsce na przeglądzie w Polance Wielkiej. O tym, że jest na dobrej drodze ku kolejnym sukcesom publiczność mogła się przekonać, słuchając w jej wykonaniu różnorodnego repertuaru.

Wielu z przybyłych z rosnącą ekscytacją czekało na występ swoich idoli, grupy Mig. Takie przeboje zespołu jak „Wymarzona”, czy „Słodka wariatka” biją rekordy odsłon na You Tube. Sympatyczna załoga discopolowej formacji ze zjawiskową saksofonistką zaśpiewała swoje największe przeboje, wprawiając w zachwyt tłumy kłębiące się pod sceną. Po występie artyści cierpliwie rozdawali fanom
autografy i robili sobie z nimi zdjęcia.

Wzdłuż głównej ulicy rozstawiono stoiska, na których poszczególne sołectwa chwaliły się tym, co mają najlepsze, czyli przede wszystkim specjałami kuchni i rękodzielnictwem. W namiocie sołectwa Brzezinka przykuwające wzrok bogactwem detali modele okrętów prezentował dwukrotny mistrz świata w modelarstwie, Andrzej Zemła. Zresztą to właśnie ta wieś miała swoje przysłowiowe pięć minut, zanim oddała klucze do bram naszej gminy sołectwu Włosienica.

Sołtys Brzezinki Andrzej Ryszka wkroczył na scenę z okazałym kluczem. Następnie zaprosił do siebie przedstawicieli najważniejszych organizacji działąjących we wsi oraz radnych z Brzezinki reprezentujących ją na forum rady gminy i powiatu. W swoim przemówieniu wspomniał o tym, co w ostatnim roku udało się zrobić we wsi. Mówił także o potrzebnych inwestycjach, które wymagają szybkiej realizacji. Potem w programie artystycznym zaprezentowały się dzieci z przedszkola i ze szkoły w Brzezince oraz zespół śpiewaczy „Brzezinianki”, którego kierownikiem artystycznym jest Edward Syrek.

Po zakończeniu występów swoich krajan sołtys Ryszka przekazał klucz wójtowi Albertowi Bartoszowi, a z rąk włodarza symboliczny, acz znaczących rozmiarów przedmiot odebrał sołtys Włosienicy Władysław Zaliński.


–  To dzięki całemu naszemu sołectwu i działających na tym terenie organizacjach społecznych mogę dzierżyć ten klucz, symbol bogactwa i władzy. Jak powiedział niegdyś jeden z naszych wieszczów: „Kto ma pieniądze, ten ma wszystko w ręku, jego są prawa, jego są urzędy”. Ten symboliczny klucz do bram gminy i otwiera, i zamyka. Przez ten rok postaramy się to, co trzeba, zamknąć, a otworzyć drzwi tam, gdzie jest tego potrzeba – stwierdził sołtys Zaliński.

Następnie na grojeckiej estradzie wystąpiły dzieci i uczniowie z miejscowych placówek oświatowych oraz zespół „Włosianeczki” z instrumentalnym wsparciem instruktora Michała Buska.

Tego dnia publiczność oklaskiwała także występy formacji tanecznych z OCK – Contra, Elita Ladies, duet Iwona i Klaudia, oraz zespół rockowy z Gimnazjum Gminnego nr 2 w Zaborzu.

Po raz pierwszy zostały wręczone statuetki „Zasłużony dla Gminy Oświęcim”. Okazją do uhonorowania jest 25. rocznica pierwszych wolnych wyborów do samorządu terytorialnego. Nasi radni zdecydowali o przyznaniu wspomnianego tytułu 11 osobom, w tym dwóm pośmiertnie – Zbigniewowi Rogóżowi (naczelnik Gminy Oświęcim od 1983 r., wójt Gminy Oświęcim w latach 1990 - 98) i Elizie Górze (zastępca wójta w latach 1998-2010). W ich imieniu statuetki odebrali na scenie małżonkowie, którzy byli wyraźnie wzruszeni.

– Myślę że mój mąż gdzieś tam, z góry, cieszy się wraz z nami z tego wyróżnienia, spoglądając teraz na nas i szepcząc coś wesołego – powiedziała pani Waleria, wdowa po śp. Zbigniewie Rogóżu, która odebrała statuetkę w towarzystwie swojej córki i wnuczki.

Wzruszenia nie krył również wójt Albert Bartosz, z którego to inicjatywy postanowiono nagrodzić osoby szczególnie oddane sprawom naszej gminy.

Statuetki otrzymali także: 
•    Andrzej Bibrzycki (wójt Gminy Oświęcim w latach 1998-2010),
•    Bronisław Jania (były radny, popularyzator historii naszej gminy),
•    Tadeusz Dziędziel (przewodniczący Rady Gminy Oświęcim w latach 1990-1994, długoletni prezes OMAG-u),
•    Stanisław Rydzoń (przewodniczący Rady Gminy Oświęcim  w latach 1994-98, były poseł na Sejm),
•    Józef Strycharski (przewodniczący Rady Gminy Oświęcim w latach 1998-2002),
•    Jan Fabia (przewodniczący Rady Gminy Oświęcim w latach 2002-2006),
•    Jerzy Domżał (przewodniczący Rady Gminy Oświęcim w latach 2006-2010),
•    Piotr Śreniawski (przewodniczący Rady Gminy Oświęcim w latach 2010-2014 i w obecnej kadencji),
•    Marek Sowa (marszałek Małopolski).

Podczas imprezy w Grojcu wręczono także nagrody laureatom konkursu „Ogrody Oświęcimskiej Gminy”. Zwyciężył przepiękny ogród Ireny Nagi z Brzezinki, który przed dwoma laty także triumfował, tyle tylko, że wówczas konkurs miał charakter powiatowy. Drugie miejsce przypadło Angelice Leśniak z Broszkowic, a trzecie Kazimierzowi Kołaczowi z Grojca. Komisja oceniająca gminne ogrody kierowała się takimi kryteriami jak pomysłowość, estetyka, kompozycja roślinna, funkcjonalność, mała architektura.

Tuż przed godz. 21 na scenę wkroczyła dama polskiej piosenki, gwiazda pierwszej wielkości, niepowtarzalna i jedyna Halina Frąckowiak. Artystka, która debiutowała w 1963 r., zaśpiewała swoje liczne przeboje, m.in. „Papierowy księżyc”, „Mały elf”, „Pogoda dla bogaczy”, „Dancing Queen”, a po koncercie podpisywała swoje płyty.

Dni Gminy Oświęcim zwieńczył spektakularny pokaz sztucznych ogni, który sfinansowali sponsorzy.

 

Jubileuszowe, 10. Dni Gminy Oświęcim, zorganizował Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.

Sponsorami imprezy byli:
•    Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG Brzezinka – główny sponsor imprezy
•    Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu
•    Firma PLANTPOL Sp. z o.o. z Zaborza
•    Firma BAZYLIA 4U z Brzezinki
•    Firma Kobielscy z Grojca

W imieniu organizatorów, Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim, składamy serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy:

•    sołtysowi Krzysztofowi Wolakowi i Radzie Sołeckiej w Grojcu
•    dyrektorowi i pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej
•    KGW w Grojcu
•    strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grojcu, Rajsku i Porębie Wielkiej
•    pracownikom Wydziału Inwestycji Urzędu Gminy Oświęcim
•    LKS Iskra w Brzezince
•    sołtysom Włosienicy, Zaborza i Brzezinki.


Autor: Rafał Lorek