Gmina Oświęcim

Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

 

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Powstały z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane są przez Małopolski Instytut Kultury. Co roku, podczas dwóch majowych dni, można nieodpłatnie zwiedzić kilkanaście wybranych obiektów, korzystając z materiałów przygotowanych specjalnie w tym celu, a także poznawać przeszłość i tradycje regionu, uczestnicząc w licznych imprezach towarzyszących. Wśród udostępnianych zabytków znajdują się obiekty mało znane lub na co dzień niedostępne, pozostające często w rękach prywatnych.

Tegoroczne Dni odbędą się w dniach 14-15 maja 2011 roku i będą realizowana pod nazwą Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego. Dwanaście wybranych zabytków zostanie zaprezentowanych poprzez związane z nimi postacie – artystów, naukowców, możnowładców, przedstawicieli różnych stanów i grup narodowościowych – lub wydarzenia. Jak co roku dla ułatwienia zwiedzających zabytki zostaną podzielone na trasy – krakowską i trzy trasy wiodące w bliższe i odleglejsze rejony Małopolski.

Przedsięwzięcie będzie miało charakter festiwalowy, poza koncertami, pokazami, odczytami oraz innymi, licznymi wydarzeniami towarzyszącymi zwiedzaniu uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć cykl filmów dokumentalnych poświęconych zabytkom i postaciom, prezentowanych w obiektach, o których opowiadają (filmy będą też emitowane na antenie regionalnej telewizji od kwietnia do czerwca br.). Natomiast na około tydzień przed „weekendem z zabytkami” w Krakowie zostanie zaprezentowana interaktywna wystawa mająca stanowić zapowiedź i intrygujący wstęp do udziału w XIII edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Zrealizowana w formie instalacji artystycznej, w ciekawej bryle rzeźbiarskiej, nawiązująca do regionalnych tradycji rzemieślniczych wystawa będzie promować małopolskie dziedzictwo w nowoczesnej, dizajnerskiej formule – ukazującej jednocześnie współczesny potencjał kulturowy regionu.

Ponadto z myślą o zainteresowanych zabytkami i historią regionu stworzony został serwis prezentujący wszystkie zabytkowe obiekty tj. ponad 150 miejsc, które pojawiły się w dotychczasowych edycjach wydarzenia. Na stronie
www.dnidziedzictwa.pl można znaleźć nie tylko opisy zabytków, ale również mapy z ich lokalizacją, fotografie, przewodniki i obszerną bibliografię.

Zapraszamy do poznawania Małopolski i udziału w kolejnych Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego.


Lista obiektów oraz postaci prezentowanych w ramach Twarzy Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego:

TRASA I: KRAKOWSKA
• Kolegiata pw. św. Anny
o Józef Tischner
• Kino „Kijów” (obecnie KIJÓW.CENTRUM)
o Krakowski Festiwal Filmowy
• Regionalne Muzeum Młodej Polski „Rydlówka" Oddział Krakowskiego PTTK
o Lucjan Rydel

TRASA II: OKOLICE OLKUSZA
• Poliptyk olkuski – Bazylika Kolegiacka pw. św. Andrzeja w Olkuszu (gmina Olkusz)
o Jan Wielki
• Pustynia Błędowska (Klucze, gmina Klucze)
o Pan Twardowski
• Rezerwat Przyrody Dolina Racławki (gmina Krzeszowice)
o Stanisław Pagaczewski

TRASA III: OKOLICE OŚWIĘCIMIA
• Zamek w Oświęcimiu (gmina Oświęcim)
o Eufrozyna – księżna oświęcimska
• Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach (gmina Kęty)
o Aleksander Kłosiński
• Dwór w Ryczowie (gmina Spytkowice)
o gen. Zygmunt Piasecki

TRASA IV: POŁUDNIOWA
• Klasztor ss. Klarysek w Starym Sączu (gmina Stary Sącz)
o św. Kinga
• Sanatorium „Patria” w Krynicy-Zdroju (gmina Krynica-Zdrój)
o Jan Kiepura
• Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku (gmina Muszyna)
o Jan Peregryn