Gmina Oświęcim

Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Świętowali aż miło

W pierwszą sobotę czerwca nie sposób było się nudzić w naszej gminie. W Porębie Wielkiej bawiono się na pikniku rodzinnym, w Rajsku na festynie w Wiosce Dziecięcej, z kolei w Stawach Grojeckich świętowano 10-lecie utworzenia osady...


W pierwszą sobotę czerwca nie sposób było się nudzić w naszej gminie. W Porębie Wielkiej bawiono się na pikniku rodzinnym, w Rajsku na festynie w Wiosce Dziecięcej, z kolei w Stawach Grojeckich świętowano 10-lecie utworzenia osady.

 

Zarówno w Porębie, Rajsku, jak i Stawach Grojeckich bawiły się tłumy mieszkańców, a także gości spoza naszej gminy. Dopisała pogoda i humory. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania przygotowując ciekawy program.

 

 

 

W Stawach Grojeckich, na tyłach budynku GOPS-u, uroczyście obchodzono 10. rocznicę powstania Osady. Tu także nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych.


 

 

 Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy Osady Stawy Grojeckie,

 


Obchodzony dziś jubileusz 10 rocznicy powstania Osady, który ma szczególny wymiar dla nas wszystkich - powiedziała Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.

 

 

 

Są wśród nas osoby, które tworzyły tą historię dla społeczności naszej gminy. Tworzyły ją z olbrzymim zaangażowaniem i determinacją.

 

 

 

To jeszcze bardziej podkreśla potrzebę przynależności do lokalnej społeczności, utożsamianie się z jej kulturą, tradycją, aspektami społecznymi i demograficznymi.

 

 

 

Nasz dom, nasze miejsce, nasza mała ojczyzna – te słowa,  dzisiaj  dają wyraz głębokiego przywiązania i patriotyzmu, który przekazujemy z pokolenia na pokolenie.

 

 

 

Z okazji tak pięknego jubileuszu życzę wszystkim mieszkańcom osady wszystkiego co najlepsze, dalszych sukcesów w podejmowanych działaniach na rzecz gminy i lokalnej społeczności.

 

 

 

Ze swojej strony deklaruje współpracę i zaangażowanie w sprawy mieszkańców Osady Stawy Grojeckie – mieszkańców Gminy Oświęcim.

 

 

 

Z okazji 10. urodzin Osady Stawy Grojeckie, okolicznościowe statuetki dla osób, które przyczyniły się do jej powstania, wręczyła Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.

 

Otrzymali je: Mieczysław Noworyta, Daniela Czaja, Józef Płonka, Zygmunt Kubek, Stefan Mąkina, Jan Warchał, Kazimierz Madeja, Lidia Goytowska, Mariusz Sajdak, Maciej Majerski, Mirosław Goytowski, Józef Fabia, Andrzej Mazgaj, Stanisław Migdałek, Jacek Mydlarz, Agata Gworek, Anna Toporczyk, Lidia Stanaszek, Dorota Luranc, Marek Nawracaj, Wiesław Toporczyk, Kazimierz Filipek, Oriana Wróbel.

 

  

 

 

Przybyłem do Was, ponieważ chciałem się cieszyć razem z Wami z tego jubileuszu, który dziś obchodzicie – powiedział obecny na uroczystości starosta oświęcimski Józef Krawczyk. – 10 lat to co prawda nie za dużo, ale to dowód że sukces, który osiągnęliście przekuwacie w coś, co jest pewnym novum na terenie Ziemi Oświęcimskiej. Dla mnie jako starosty najważniejsze jest, by doprowadzić do zrównoważonego rozwoju gmin powiatu oświęcimskiego. By każda cząstka naszej ziemi: gmina, sołectwo czy też osada rozwijały się w podobnym tempie. Jeżeli to wasze odłączenie się od Grojca ma temu służyć, to jestem za. I tego Wam gratuluję.

 

Z okazji jubileuszu starosta przekazał na ręce obecnego przewodniczącego Osady Wojciecha Płonki okolicznościową statuetkę oraz list gratulacyjny.

 

 

***

30 lipca 2000 roku ówczesny Zarząd Gminy, na czele którego stał wójt Andrzej Bibrzycki, zwołał w sali domu ludowego w Grojcu zebranie wiejskie, którego celem było wyłonienie samorządu nowej pomocniczej jednostki gminy niższego szczebla tj. Osady Stawy Grojeckie. W obecności 100 wyborców z Osady, 45 głosami zebrani  wybrali  na jej Przewodniczącego – Mieczysława Noworytę.

 

W skład pierwszej rady Osady weszło 5 osób. Tym samym dobiegły końca starania grupy mieszkańców w sprawie uzyskania częściowej autonomii i samostanowienia o sobie. Nowy samorząd Osady wziął się ostro do pracy;  urządzono festyn letni, przystąpiono do adaptacji obiektu po szkole podstawowej do potrzeb nowej jednostki, urządzono tu biuro dla rady  i Stowarzyszenia.  Zamiarem działaczy było także powołanie świetlicy środowiskowej. Jej otwarcie odbyło się 20 stycznia 2001 roku. Kilka lat temu powstało boisko i plac zabaw dla dzieci. Rozpoczęto kanalizację i budowę chodnika.

 

Od 28 stycznia 2011 roku przewodniczącym Osady jest Wojciech Płonka, któremu przypadło organizowanie 10. rocznicy jubileuszu.

 

 

 

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z 10-lecia Osady Stawy Grojeckie

  10 lat Osady Stawy Grojeckie


 Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii zdjęć

 

 

 

 

W Porębie Wielkiej dla przybyłych przed Dom Ludowy przygotowano m.in. dmuchany plac zabaw, pokaz iluzjonisty, gry i zabawy, loterię fantową, występy dzieci z miejscowego przedszkola i szkoły. Magnesem była ciuchcia beskidzka, która jeździła po okolicznych ulicach. Tę niezwykle udaną imprezę zorganizowali: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, sołtys Poręby Wielkiej z radą sołecką, szkoła i przedszkole w tej miejscowości. Projekt był współfinansowany z funduszy unijnych.

 

    

 

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z pikniku rodzinnego


Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii zdjęć

 

 

 

 

 

W Rajsku, na terenie Wioski Dziecięcej organizatorzy także przygotowali moc atrakcji, m.in. występ zespołu ze Stowarzyszenia Bratnie Serca, tor przeszkód, konkurs talentów, pokaz ratownictwa Służby Maltańskiej, czy pokaz capoeiry, czyli połączenia brazylijskiego tańca i sztuki walki. Licznie przybyli do wioski mogli wziąć udział w przeciąganiu liny, loteriadzie, pompowaniu „balonów z marzeniami”, a także przejechać się konno.

 

 

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z festynu

Festyn w Rajsku


  Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii zdjęć

 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Rafał Lorek