Gmina Oświęcim

Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

VI Dni Gminy Oświęcim

Deszcz nie przeszkodził w dobrej zabawie.Po raz pierwszy w Brzezince, a po raz szósty w ogóle gmina Oświęcim świętowała wraz ze swoimi mieszkańcami i gośćmi z ościennych miejscowości. Atrakcji przygotowanych przez organizatorów tegorocznych Dni Gminy Oświęcim było co niemiara ...

Wyświetleń: 19784
Ocena:
Twoja ocena: 12345

 

 

Deszcz nie przeszkodził w dobrej zabawie. Po raz pierwszy w Brzezince, a po raz szósty w ogóle gmina Oświęcim świętowała wraz ze swoimi mieszkańcami i gośćmi z ościennych miejscowości. Atrakcji przygotowanych przez organizatorów tegorocznych Dni Gminy Oświęcim było co niemiara, a w dobrej zabawie nie przeszkodziła nawet kapryśna aura.

 

VI Dni Gminy Oświęcim odbyły się w pierwszy weekend czerwca. Honorowy patronat nad imprezą objęła Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa. Dwudniowe święto gminy obfitowało w moc atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zanim jeszcze późnym sobotnim popołudniem 2 czerwca rozpoczął się muzyczny maraton, kilka godzin wcześniej pani wójt wręczyła nagrody młodym piłkarzom (i piłkarkom!) rywalizującym w gminnej lidze żaczków. Natomiast tuż przed pierwszymi muzycznymi dźwiękami Małgorzata Grzywa uhonorowała najlepsze teamy turnieju siatkarskiego, które walczyły o puchar pani wójt.

 

W pierwszym dniu święta, na scenie usytuowanej przy murawie stadionu Iskry w Brzezince, zagrały i zaśpiewały kapele zarówno raczkujące na muzycznym rynku, jak i te o ugruntowanej już pozycji. Miłośnicy ostrzejszego brzmienia mogli poszaleć przy utworach grupy Eight Ball z Brzeszcz i grupy Trick z Oświęcimia. Chłopaki z Tricka, chcąc nieco rozruszać zasiedziałą przy stołach starszą publiczność, pozwolili sobie na końcu występu na małą muzyczną prowokację śpiewając... „Białego misia”. I co tu dużo mówić, był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.

Pod sceną zrobiło się ciaśniej, gdy zapowiedziano występ Krzywej Alternatywy. Grupy łączącej w swoim repertuarze elementy reggae, rocka i, oczywiście, muzyki alternatywnej. Krzywa zagrała już podczas zeszłorocznych Dni Gminy w Grojcu. Wówczas wystąpiła przed Strachami na Lachy. Podczas tegorocznej edycji kapela, w skład której wchodzą muzycy z Oświęcimia i okolic, miała status gwiazdy. I z tej roli Krzywa wywiązała się znakomicie. Widać, że muzykom dobrze zrobił występ podczas drugiej edycji polsatowskiego talent show, czyli Must be the Music.

Tłumy pojawiły się pod wieczór, gdy rozpoczęła się plenerowa dyskoteka z atrakcjami. O dobry nastrój zadbał DJ z Katowic.

 

W drugim dniu święta, w samo południe, wójt Małgorzata Grzywa i sołtys Brzezinki Andrzej Ryszka otworzyli nowoczesny plac zabaw sąsiadujący z „Orlikiem”. Dzieci nie kryły zachwytu. Zarówno urządzeniami dostępnymi na placu, jak i kawałkami tortu oraz innymi łakociami przygotowanymi z myślą o nich. W takich okolicznościach nikt nie narzekał na zacinający z przerwami deszcz. Najmłodszych do wspólnej zabawy zaprosiła Królowa Bajek i jej pomocnice.

 

Po południu blok imprez rozpoczął się od prezentacji laureatów gminnego konkursu muzycznego „Nutki 2012”. Po występach młodych artystów pani wójt nagrodziła ich dyplomami, nagrodami rzeczowymi i statuetkami w kształcie złotego klucza wiolinowego. Przed publicznością zaprezentowały się także młodzieżowe zespoły taneczne z terenu naszej gminy, dostając burzę oklasków za swoje ekwilibrystyczne popisy. Przybyłym podobały się również występy orkiestry dętej KWK „Piast” i zespołu „Brzezinianki”.

 

Zgodnie z tradycją, sołectwo które od poprzednich Dni Gminy dzierżyło klucz do bram gminy Oświęcim, miało okazję do zaprezentowania na scenie własnego programu artystycznego. Zanim to nastąpiło, głos zabrała sołtys Harmęż Edyta Bogusz.

Upłynął rok od momentu przyjęcia klucza do symbolicznej bramy naszej gminy. Dla nas, mieszkańców Harmęż był to rok niezwykle owocny, radosny, choć jednocześnie pracowity – podkreśliła pani sołtys, której na scenie towarzyszył jej poprzednik, a obecnie radny Jan Zieliński. – Otrzymaliśmy duże wsparcie i pomoc ze strony władz gminy, za co w tym miejscu serdecznie dziękuję. W efekcie podjętych działań nasza mała ojczyzna stała się urokliwą, przyjazną i bezpieczną miejscowością, w której wszyscy mieszkańcy mogą bez obaw patrzeć w niebo, bowiem wały przeciwpowodziowe są już wzmocnione i naprawione – dodała pani sołtys.

 

Męska część społeczności Harmęż od listopada podziwia nie tylko piękne mieszkanki osady, ale także nowoczesny wóz do zadań specjalnych – super pojazd dla dużych chłopców, którzy nie boją się wyzwań. Nasi strażacy mają nowego peugeota boxera, a wraz z nim otrzymali profesjonalny sprzęt do gaszenia pożarów i prowadzenia akcji przeciwpowodziowych – powiedział radny Jan Zieliński.

 

Po przemowach scenę opanowała młodzież ze szkoły w Harmężach, by w antycznej scenerii poruszyć w nieco prześmiewczym tonie jak najbardziej współczesne sprawy. I w końcu nadszedł smutny dla harmężan moment, by złożyć na ręce pani wójt symboliczny klucz do bram gminy. Małgorzata Grzywa serdecznie podziękowała gospodarzom i mieszkańcom Harmęż za troskliwe zaopiekowanie się kluczem i godne reprezentowanie gminy przez ostatni rok. Po czym przekazała klucz na ręce sołtys Poręby Wielkiej, pani Marii Brombosz. Gospodyni Poręby obiecała publicznie, że kluczem mieszkańcy zaopiekują się troskliwie. Pokaźna, wielopokoleniowa reprezentacja porębian zaprezentowała się na scenie z jak najlepszej strony. Ta aktywność będzie potrzebna przez najbliższe dwanaście miesięcy. Zwieńczeniem rządów porębian będzie zorganizowanie w tej miejscowości kolejnych Dni Gminy Oświęcim. Znając pracowitość, pomysłowość i aktywność mieszkańców tej wsi jesteśmy przekonani, że z powierzonym zadaniem poradzą sobie doskonale.

 

Aplauz zgromadzonych wywołał występ kilkunastoosobowej grupy dziewcząt z Brzezinki i Rajska, które śpiewają pod szyldem „Audiogirls”. Świetnie przygotowane do występu przez instruktora OKSiR-u Michała Buska dały popis swoich nieprzeciętnych umiejętności bawiąc gości mimo niesprzyjającej aury.

Salwy śmiechu towarzyszyły występowi gwiazdy niedzielnego bloku, czyli Kabaretu Skeczów Męczących z Kielc. Początki kabaretu sięgają roku 2003. Dziś KSM to absolutna krajowa czołówka, co panowie potwierdzili swoim występem podczas Dni Gminy Oświęcim. Niedzielną część święta naszej gminy, jak i całą dwudniową imprezę zwieńczył występ zespołu Dinozaury.

 

Organizatorem Dni Gminy Oświęcim był Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim z siedzibą w Brzezince.

 

Patronat medialny sprawowały portal Oświęcimonline oraz miesięcznik „Oświęcimska Gmina”

 

Gorące słowa podziękowania należą się sponsorom tegorocznych Dni Gminy Oświęcim. Byli nimi:

 

Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG Brzezinka

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu

 

Firma WIT-POL – p. Pawła Witosa

Firma Zegarmistrzowska Państwa Grażyny i Czesława Dziubek

Sklep Spożywczy „Monika” – pp. Marii i Zbigniewa Najduchów

Ferma drobiu p. Adama Nowotarskiego z Zaborza

Zakład Wędliniarski pp. Janusza i Bożeny Rogalskich z Brzezinki

Zakład Wędliniarski p. Stanisława Krawczyka z Poręby Wielkiej

Zakład Wędliniarski p. Grzegorza Hatłasa z Babic

Stowarzyszenie Górników w Brzezince

Państwo Katarzyna i Marcin Siewniak z Brzezinki

 

Organizatorzy składają podziękowania za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy:

 

Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Brzezinki

Kołu Gospodyń Wiejskich w Brzezince

Stowarzyszeniu Górników w Brzezince

Junakom z OSP Brzezinka

OSP Stawy Monowskie

OSP Poręba Wielka

LKS Iskra Brzezinka
Kółku Rolniczemu w Brzezince

Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Zaborzu

Gminnej Bibliotece Publicznej w Grojcu.

 

Rafał Lorek