Sołectwo Grojec

Kalendarz wydarzeń
Gminy Oświęcim
Pn Wt Sr Cz Pt Sb N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Grojec - Otwarto wymarzony kompleks sportowy

Na tę chwilę czekano w Grojcu latami. I wreszcie spełniły się marzenia piłkarzy i działaczy sportowych Solavii, a także wielu innych mieszkańców tego sołectwa. W uroczystej oprawie, 8 listopada otwarto nowy budynek zaplecza socjalnego, trybunę wyposażoną w 132 plastikowe siedziska oraz boksy dla trenera i zawodników rezerwowych ...

Wyświetleń: 25781
Ocena:
Twoja ocena: 12345


 

Na tę chwilę czekano w Grojcu latami. I wreszcie spełniły się marzenia piłkarzy i działaczy sportowych Solavii, a także wielu innych mieszkańców tego sołectwa. W uroczystej oprawie, 8 listopada otwarto nowy budynek zaplecza socjalnego, trybunę wyposażoną w 132 plastikowe siedziska oraz boksy dla trenera i zawodników rezerwowych. Teraz piłkarzom Solavii nie pozostaje już nic innego jak tylko wywalczyć awans do A klasy.

 

W tym wyjątkowo ważnym dla miejscowej społeczności wydarzeniu uczestniczyli wójt Małgorzata Grzywa, przewodniczący rady Piotr Śreniawski, radni Jacek Mydlarz, Mirosław Smolarek i Krzysztof Walus, sołtysi, w tym sołtys Grojca Krzysztof Wolak, Prezes LKS Solawia Henryk Smolarek, miejscowi działacze sportowi, zaproszeni samorządowcy różnych szczebli i kolorowy tłum dzieci z tutejszych placówek oświatowych.

 

Życzę, by ta imponująca inwestycja służyła wszystkim członkom miejscowego LKS-u, jak również pozostałym mieszkańcom Grojca. Ze swojej strony deklaruję współpracę, pomoc i kolejne inicjatywy na rzecz rozwoju sportu w naszej gminie – powiedziała Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.

  

Piękny, funkcjonalny budynek wyrósł w ciągu niespełna roku. Powstał dzięki środkom gminy Oświęcim i funduszom unijnym. Stojący przez lata obok drewniany barak, który dotąd służył piłkarzom, zniknął z powierzchni ziemi w ciągu trzech dni. Na jego miejscu powstał parking. Nowe miejsca postojowe „wyrosły” również przed bramą wjazdową.

 

Na parterze nowo oddanego obiektu urządzono szatnie, pokój sędziowski, natryski, toalety (w tym dla osób niepełnosprawnych), magazyn sprzętu sportowego, pralnię. Na przestronnym poddaszu mogą odbywać się różnego rodzaju spotkania, narady, okolicznościowe imprezy.

 

W zakresie zadania wykonano chodnik i dojazd do budynku. Przy wejściu do obiektu zrobiono podjazd dla niepełnosprawnych. Obok powstały cztery miejsca parkingowe, w tym jedno przeznaczone dla niepełnosprawnych. Całkowita wartość rozpoczętego jesienią ubiegłego roku zadania ostatecznie wyniosła 560 tys. zł. Unijne dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”) sięgnęło kwoty blisko 342 tys. zł.

 

Oczy cieszy zamontowana w zeszłym miesiącu przy boisku Solavii Grojec nowoczesna trybuna. Radni na jej zakup przeznaczyli 50 tys. zł. Trybuna jest wyposażona w 132 kolorowe siedziska w barwach klubu z Grojca. Podobną kwotę gmina przeznaczyła na utwardzenie nawierzchni przed bramą główną i boczną. W ramach inwestycji powstał także plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców.

 

Odnowiony kompleks sportowy poświęcił proboszcz miejscowej parafii, ks. Józef Zborek. Z kolei wstęgę zatkniętą przed nową siedzibą klubu wraz z panią wójt przecięli radny Mirosław Smolarek, sołtys Grojca Krzysztof Wolak oraz prezes Solavii Henryk Smolarek. Ten ostatni wspomniał zebranym o burzliwej historii klubu. Wyraził nadzieję, że Solavia najgorsze ma już za sobą i z optymizmem może patrzeć w przyszłość. Cóż, mając tak nowoczesne obiekty oraz uzdolnioną młodzież trudno, żeby mogło być inaczej.

 

Na uroczystość przybyło wielu dawnych działaczy Solavii. Wśród gości pojawił się... Jerzy Dudek. Spokojnie... nie ten z Realu, lecz tutejszy, miejscowy działacz, były prezes klubu z Grojca. Słynne nazwisko jednak zobowiązuje i tym sposobem grojczanin stanął między słupkami w konkursie rzutów karnych. Wśród wykonujących „jedenastki” była m.in. pani wójt, która nie dała bramkarzowi żadnych szans.

 

Obecnie w czterech drużynach Solavii trenuje 100 zawodników. Seniorzy po perypetiach związanych z nieszczęśliwym spadkiem do B klasy w zeszłym sezonie, dziś wychodzą na prostą. W tej chwili prowadzą w tej klasie rozgrywkowej. Jeśli nie nastąpi gwałtowne obniżenie formy, późną wiosną będą cieszyć się z powrotu do A klasy.

To właśnie z Grojca poszedł „w świat” szlifować nieprzeciętny piłkarski talent futbolista młodego pokolenia Eryk Ceglarz. Dziś trenuje w juniorskim zespole Cracovii, jest też reprezentantem Polski w swojej kategorii wiekowej. Być może w ogóle nie zostałby piłkarzem, gdy nie to, że wychował się kilkadziesiąt metrów od boiska Solavii...

 


Autor: Rafał Lorek
AKTUALNOŚCI
2022
123456789101112
Aktualności